Boot are the cup kings

CONGRATULATIONS to the Boot and Slipper who won the Sunday Cup by beating Premier Division opponents Out of Town in the final.

This followed their success in winning the five-a-side competition also.

They also had a maximum points win at the Red Lion in the league, however, promotion looks a little out of reach as both the Railway Ripley and Coronation B also recorded 7-0 wins..

Fixtures for September 27

Premier Division

Strutt Club (Belper) v Out Of Town

Carnfield Club v Miners Arms

Coronation Club A v Heanor MW

Staff Of Life v Gate Inn (Loscoe)

Heanor Town Fc v The Kestrel

Somercotes SC v 7 Stars Riddings

Division One

Sunnyside Club v Victoria

George Ripley v Red Lion Riddings

Jacksdale SC v Railway Selston

The Wreck v Coronation Club B

Railway Ripley v Boot And Slipper

Eclipse Loscoe v Greyhound Pinxton

Red Lion Fritchley v Westhouses SC

Division Two

Beehive v Devonshire

Blue Bell (Sth Wing) v Eagle Tavern

Travellers Rest v Codnor Park & I SC

Hawthornes v Jug and Glass

Alfreton Town SSC v Black Bulls Head

Jessop Arms v Moulders Arms

Results for September 13

Premier Division - Carnfield Club 5 (193), Out of Town 2 (186); Station Westhouses 2 (173), Strutt Club (Belper) 5 (199); Staff of Life 7 (212), Miners Arms 0 (192); Heanor Town 1 (172), Heanor MW 6 (184); Somercotes Snooker Club 5 (197), Gate Inn (Loscoe) 2 (193); Seven Stars Riddings 4 (182), The Kestrel 3 (172).

Division One - Jacksdale Social Club 6 (143), Victoria 1 (124); George Ripley 1 (134), Sunnyside Club 6 (148); The Wreck 5 (182), Red Lion Riddings 2 (178); Railway Ripley 7 (177), Railway Selston 0 (153); Eclipse Loscoe 0 (170), Coronation Club B 7 (196); Red Lion Fritchley 0 (133), Boot and Slipper 7 (174).

Division Two - Jessop Arms 7 (142), Eagle Tavern 0 (116); Travellers Rest 0 (147), Black Bulls Head 7 (167); Hawthorns 7 (116), Alfreton Town SSC 0 (89); Moulders Arms 7 (173), Devonshire 0 (147).

Sunday Cup Final

Out of Town 2, Boot & Slipper 4

(55 v 61, 57 v 55, 55 v 58)

Top scores, 9 balls

29 inc 13 by R Sludds (S’mcotes SC)

27 inc 14 by D Neale (Devonshire)

27 inc S Heenan (Somercotes SC)

27 inc 13 by P Palmer (Staff of Life)

26 by W Blunden (Gate)

26 by M Ellis (Codnor Miners)

26 by A Thompson (Staff of Life)

12 by C George (Station)

Premier Division P Pts

Staff of Life 22 112

Miners Arms 22 101

Coronation Club A 22 95

Strutt Club 22 93

Seven Stars 22 90

Heanor MW 22 79

Out of Town 22 78

Gate 22 77

Carnfield Club 23 76

Heanor Town FC 22 69

Station 23 48

Kestrel 22 48

Somercotes SC (relegated) 22 42

Division One

Railway Selston (champions) 24 139

Railway Ripley 24 108

Coronation Club B 24 104

The Wreck 24 95

Boot & Slipper 24 94

Eclipse Loscoe 24 88

George Ripley 24 86

Jacksdale Social Club 24 84

Red Lion Riddings 24 82

Greyhound Pinxton 23 74

Sunnyside Club 24 73

Victoria 24 72

Red Lion Fritchley (relegated) 24 51

Westhouses SC (relegated) 23 19

Division Two

Black Bulls Hd (promoted) 21 120

Hawthorns 21 108

Codnor Park & Ironv. 20 84

AlfretonTown SSC 21 79

Jessop Arms 21 75

Beehive 21 74

Travellers Rest 22 72

Blue Bell (S Wing) 22 69

Spanker 21 64

Moulders Arms 21 59

Eagle Tavern 21 56

Jug & Glass 20 53

Devonshire 22 39