Evo-Stik League First Division South statistically

Catch up with all the forthcoming fixtures, table and results from the Evo-Stik Northern Premier League First Division South.

Fixtures

Tuesday, October 18

League Cup, second round

Brigg Town v Farsley FC

Goole AFC v Garforth Town

Lancaster City v Clitheroe

Quorn v Loughborough Dynamo

Sheffield FC v BELPER TOWN

Stamford v Coalville Town

Wednesday, October 19

League Cup, second round

Witton Albion v Kidsgrove Athletic

Saturday, October 22

First Division South

Coalville Town v Quorn

Loughborough Dyn. v Carlton Town

Market Drayton T v New Mills

FA Trophy, first qualifying round

Barton Rovers v BELPER TOWN

Chasetown v Grantham Town

Daventry Town v Kidsgrove Athletic

Goole AFC v Durham City

Ilkeston FC v Biggleswade Town

Leek Town v Hucknall Town

Matlock Town v Stamford

Newcastle Town v Stafford Rangers

North Ferriby Utd v Lincoln United

Romulus v Leamington

Rushall Olympic v Cambridge City

Sheffield FC v Bamber Bridge

St Neots Town v Sutton Coldfield T

Witton Albion v Brigg Town

Monday, October 24

First Division South

New Mills v Grantham Town

Tuesday, October 25

First Division South

Kidsgrove Athletic v Sutton Coldfield T

Loughborough Dyn v BELPER TOWN

Quorn v Rainworth MW

Sheffield v Lincoln United

Table

(inc Monday, October 17)

P W D L F A Pts

Sheffield FC 13 9 1 3 27 16 28

Ilkeston FC 14 9 0 5 34 17 27

Stamford 12 8 1 3 23 18 25

Sutton Coldfield T 12 8 0 4 26 12 24

Lincoln United 13 5 6 2 24 21 21

Hucknall Town 12 6 3 3 16 13 21

Goole AFC 14 6 2 6 26 29 20

Leek Town 11 5 4 2 15 13 19

Carlton Town 11 6 0 5 20 17 18

*Grantham Town 11 5 3 3 21 12 17

New Mills 12 4 5 3 20 19 17

BELPER TOWN 12 5 2 5 16 17 17

Brigg Town 13 4 5 4 16 20 17

Romulus 13 4 3 6 24 27 15

Coalville Town 12 4 2 6 22 23 14

Loughboro’ Dyn. 10 3 3 4 18 17 12

Kidsgrove Athletic 9 2 5 2 18 18 11

Newcastle Town 13 3 2 8 18 26 11

Rainworth MW 13 3 2 8 6 16 11

Shepshed Dyn. 12 2 2 8 15 28 8

Market Drayton T 13 1 5 7 16 32 8

Quorn 11 1 4 6 17 27 7

* = one point deducted

Results

Monday, October 17

First Division South

Romulus 1, Newcastle Town 0 (107)

Saturday, October 15

First Division South

Brigg Town 1, BELPER TOWN 2 (114)

Carlton Town 3, Hucknall Town 1 (195)

Goole AFC 3, Loughborough D 1 (125)

Lincoln United 3, Coalville Town 2 (190)

New Mills 2, Romulus 5 (130)

Quorn 3, Ilkeston FC 2 (260)

Sheffield FC 4, Market Drayton 2 (463)

Stamford 3, Newcastle Town 2 (216)

Sutton Coldfield T 0,

Rainworth MW 1 (153)

FA Cup, third qualifying round

Barrow Tn 0, Rushall Olympic 3 (318)

Hinckley Utd 3, Leek Town 3 (436)

Kidsgrove Ath. 2, Long Buckby 1 (243)

Solihull Moors 3, Grantham Tn 2 (308)

Tuesday, October 11

FA Trophy, Preliminary Round Replays

Sutton Coldfield T 4, Rugby T 0 (91)

Warrington Tn 2, Sheffield FC 3 (105)